Teatr PINOKIO w Łodzi
ul. Kopernika 16, 90-503 Łódź
Biuro Promocji i Upowszechniania Teatru: 42 636 66 90

poniedziałek, 1 lipca 2013

PIERWSZY TYDZIEŃ BRAVE KIDS OKIEM WOLONTARIUSZYZa nami pierwszy tydzień Festiwalu. Praca z dzieciakami z Brave Kids okazała się niecodziennym doświadczeniem dla nas wszystkich.

Dzień 1. (25.06)
na początku wszyscy staraliśmy się lepiej poznać i jak najwięcej  o sobie dowiedzieć. Rozmowa z dorosłymi nie stanowiła problemu, jednak znalezienie kontaktu z dziećmi, które nie mówią po angielsku ani w żadnym języku poza swym ojczystym, było prawdziwym wyzwaniem. Z początku nie było łatwo – wszystkie 4 grupy zdawały się separować od pozostałych – jednak z czasem, po wspólnych warsztatach i posiłku (przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach zupa truskawkowa nie przypadła do gustu naszym małym gościom...), wszystko zaczęło iść w dobrym kierunku.
Wieczorem Ayman, tancerz i lider grupy z Izraela, opowiedział nam o sobie, o swej karierze, o pracy z nastolatkami oraz o swym kraju.Dzień 2. (26.06)
środa była ważnym dniem dla naszych podopiecznych. Od samego rana mali Artyści pod okiem opiekunów szlifowali swe choreografie, by po południu móc je zaprezentować szerszej publiczności – dzieciom z łódzkich przedszkoli i szkół. Na pokazie pojawili się też przedstawiciele mediów, dzięki czemu dzieciaki zagościły w lokalnej telewizji i prasie, co wywołało ogólną radość w załodze Brave Kids.
Posiłek zjedliśmy w restauracji Tari Bari, do której musieliśmy dotrzeć w niezbyt sprzyjającej aurze – było zimno i padał silny deszcz. To jednak nie popsuło humoru małym Artystom, którzy jak zwykle tryskali energią. Niezwykle budującym dla nas obrazkiem był widok dzieci z różnych krajów idących pod jedną parasolką :) Dzięki temu ostatecznie doszło do przełamania lodów, mimo barier językowych.

Dzień 3. (27.06)
dzień zaczęliśmy jak zwykle od warsztatów dla dzieci, prowadzonych przez polskich liderów. Korzystając z pięknej pogody w przerwie wybraliśmy się do pobliskiego parku, gdzie maluchy mogły skorzystać z placu zabaw i choć przez chwilę zaczerpnąć świeżego powietrza. Trener z Izraela, Ayman pokazał nam także kilka elementów jogi, i tak, wyciszeni a zarazem pełni energii, wróciliśmy do dalszych aktywności.
To nie był jednak koniec „fizycznych” atrakcji dla dzieci. Po obiedzie udaliśmy się do centrum Carnival, gdzie nasi podopieczni pod okiem Justyny i Artura mogli wypróbować swych sił w jeździe na monocyklu, w chodzeniu na szczudłach czy akrobatyce na chustach. Radości nie było końca, a nawet okazało się, że część dzieci wykazuje pewne zdolności związane z aktywnością cyrkową... :)
Wieczorem swą prezentację przedstawiła Ruxandra z Rumunii, która opowiedziała nam o swym kraju, o tym czym się zajmuje, prezentując przy tym zdjęcia.
Dzień 4 (28.06)
po lunchu liderzy zagraniczni mieli okazję odbyć krótką wycieczkę by bliżej poznać nasze miasto. Razem z Olą zabrałyśmy ich na Księży Młyn, zapoznając ich przy okazji z historią przemysłowej Łodzi. Stamtąd zawędrowaliśmy do Parku Źródliska, który niezwykle spodobał się naszym gościom. Udało nam się również zajrzeć na moment do Palmiarni, w której liderzy czuli się niemal jak w domu – Oula pozowała do zdjęć przy bananowcach, które na co dzień spotyka w Laosie, zaś Ayman zwrócił uwagę na specyficzny klimat podobny do tego, jaki panuje w Izraelu.
Na koniec dnia swe wystąpienie mieli Bryan i Laila, amerykańscy lekarze mieszkający w Laosie. Poznaliśmy wzruszającą historię ich pracy, a właściwie pasji, z jaką ją wykonują w ubogiej wiosce, z której podróż do Łodzi zajęła im 3 dni.


Ewelina Gołdyń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz