Teatr PINOKIO w Łodzi
ul. Kopernika 16, 90-503 Łódź
Biuro Promocji i Upowszechniania Teatru: 42 636 66 90

środa, 26 czerwca 2013

BRAVE KIDS CZAS ZACZĄĆBrave Kids zaczęło się w naszym mieście już 4 dni temu! To pierwszy raz kiedy wydarzenie zawitało do Łodzi. Łodzianie mają okazję zapoznać się z kulturą różnych od siebie krajów i podziwiać talenty młodych artystów. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt, łącznie z rodzinami goszczącymi i wolontariuszami, odliczali godziny do przyjazdu dzieci i ich opiekunów z Izraela, Laosu, Rumunii i Gruzji.

Dzisiaj odbyły się otwarte indywidualne pokazy małych artystów w budynku Teatru Pinokio, przy ul. Kopernika 16 (poniżej relacja „Gazety Wyborczej”).
29 czerwca, w sobotę w godz.10-13.30 odbędzie się Jarmark międzykulturowy na naszym Podwórku.
6 lipca o godz. 19.30 (tuż po premierze spektaklu „Pippi Pończoszanka”, w namiocie teatralnym w Ogrodzie Botanicznym) odbędzie się spektakl złożony z tradycyjnych obrzędów wszystkich 4 kultur. Bezpłatne wejściówki na spektakl można odbierać w Teatrze Pinokio (ul. Kopernika 16, Łódź) w dniach 1-5 lipca w godzinach 8.00-18.00.

Festiwal to wspaniała i niepowtarzalna okazja, aby zmierzyć się ze stereotypami, nauczyć się od siebie nawzajem tolerancji i otwartości dla przedstawicieli innych krajów i kultur. Chyba nikt nie może dać na tym gruncie lepszej lekcji niż Dzieci...

Brave Kids w Teatrze Pinokio w Łodzi
Małgorzata Kozerawska
„Gazeta Wyborcza”

Stare obrzędy rumuńskie, arabskie rytuały, muzułmańskie tańce z Gruzji i laotańska sztuka gestów zagościły na deskach teatru Pinokio. A to za sprawą młodych artystów - uczestników programu Brave Kids, czyli Odważne Dzieciaki

Do Łodzi przyjechało 24 tancerzy i 6 liderów - opiekunów z Izraela, Laosu, Gruzji i Rumunii. Pozostaną w naszym mieście do 7 lipca w ramach międzynarodowego programu artystyczno-edukacyjnego Brave Kids. Wszyscy zamieszkali u łódzkich rodzin.

BK to artystyczna przygoda dzieci z różnych stron świata. W sumie do Polski przybyła ich ponad setka z 14 krajów. Każde wniesie cząstkę siebie i swojej kultury do wspólnego międzynarodowego przedstawienia, które zostanie zaprezentowane 12 lipca.

Na scenie wystąpiła grupa taneczna Rabah Markus Dance z Izraela, złożona z dzieci pochodzenia żydowskiego i arabskiego. Prezentowany przez nie unikatowy styl taneczny łączy w sobie tradycyjne formy baletowe, arabskie rytuały oraz elementy tańca współczesnego.

- Zaprosiłam do siebie czwórkę arabskich dzieci z Izraela i ich niezwykle przystojnego lidera. Polubiliśmy się od pierwszej chwili - opowiada Barbara Gałka, dyrektorka przedszkola Koliberek. - Wspólnie robimy zakupy, gotujemy i sprzątamy. Dziś, kiedy przygotowywałam śniadanie, ten przystojny młody człowiek wyprasował mi koszulę! Pełna symbioza.

Bardzo podobali się niezwykle uzdolnieni artystycznie wychowankowie szkoły The Butterfly Children's Center, położonej w małej miejscowości na granicy Laosu i Chin. Zaprezentowali swój tradycyjny ludowy taniec. Wśród występów nie zabrakło pokazu grupy ACT4ARY złożonej z sześciu dziewcząt z Rumunii, które w perfekcyjny sposób łączą taniec ze sztuką performatywną, osadzoną w tradycji pogańskich obrzędów swoich przodków. Można było poznać także tradycyjny gruziński taniec w wykonaniu młodych muzułmańskich tancerzy ze Stowarzyszenia Tolerant.

Małgorzata Loeffler z Teatru Pinokio, koordynatorka łódzkiej części Brave Kids: - Podczas pierwszych występów mali goście zaprezentowali piękne tańce i odsłonili przed nami różnorodność swoich kultur. Bardzo jesteśmy ciekawi ich energii, charakteru, tego, jak zachowują się na scenie i poza nią.

Do 5 lipca dzieci - również z łódzkich rodzin, w których mieszkają zagraniczni goście - będą brały udział w warsztatach artystycznych, podczas których wcielą się zarówno w uczniów, jak i nauczycieli swoich rodzimych tradycji. Z tych elementów powstanie spektakl, który będzie można zobaczyć 6 lipca pod namiotem teatralnym w Ogrodzie Botanicznym.

Podobne warsztaty, dla pozostałych uczestników projektu, odbywają się równolegle we Wrocławiu, Warszawie i Puszczykowie k. Poznania. W dalszym etapie wszyscy spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień przygotowywać się będą do wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności pokazane zostanie podczas finału Brave Festiwalu we Wrocławiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz