Teatr PINOKIO w Łodzi
ul. Kopernika 16, 90-503 Łódź
Biuro Promocji i Upowszechniania Teatru: 42 636 66 90

niedziela, 2 czerwca 2013

ŚWIĄTEK, PIĄTEK CZY NIEDZIELA – TEATRALNA KARUZELA!: JINGIEL
Jingiel!
Teatralna Karuzela rozkręcona!
Jingiel!
Deszcz nikogo nie przestraszył!
Jingiel!
Babeczki zjedzone!
Jingiel!
Rękodzieło kupione!
Jingiel!
Festiwal otwarty!
Jingiel!
Kazio już podbił serca wszystkich!
Jingiel!
Piosenki zaśpiewane i wyskakane!
Jingiel!
Karuzele wyklejone!
Jingiel!
Hocki-klocki postawione!
Jingie!
Ilustracje obejrzane!

J I N G I E L!
  Z perspektywy obserwatora wychwytującego uśmiechnięte twarze, uściski i zaciekawione spojrzenia:

TEATRALNA KARUZELA: DZIEŃ 1.
Dzień Dziecka jest wspaniałym pretekstem do świętowania na sposoby niebanalne. III Festiwal Teatralna Karuzela to propozycja idealna, tym bardziej, że Dzień Dziecka w perspektywie organizatorów nikogo pod względem wiekowym nie wyklucza. Przeciwnie – we wspólnocie rodziców, ich pociech oraz wszystkich zainteresowanych teatrem dla dzieci i młodzieży – rozkręca wydarzenia przez cały tydzień.

Dobrze mieć pewność, że festiwal tworzony jest przez zespół w pełni świadomy problemów i wyzwań, jakie stoją przed najmłodszymi. Materia teatru, wszelkich form wizualnych i audiowizualnych, to doskonałe medium pośredniczące w dialogu. Ich potencjał wykorzystano już na samym początku, dając możliwość aktywizacji festiwalowej publiczności oraz zwracając się do niej w bezpośrednich słowach.

Koncert Piosenek do grania na nosie stanowi doskonały prolog i swoistą zapowiedź kolejnych festiwalowych dni. Pomiędzy życzeniami do wszystkich dzieci oraz tych, którzy dziećmi się czują, czy jeszcze z dziecięctwa nie wyrośli oraz nie mają zamiaru wyrastać, wkradały się też zdania problematyzujące program Teatralnej Karuzeli. Z myślą o traktowaniu najmłodszych jako podmioty świadome i działające w pełni autonomicznie, Konrad Dworakowski (dyrektor Teatru PINOKIO oraz festiwalu) opowiadał o wydarzeniach towarzyszących. Warsztaty „sprawdzone” na dorosłych, tym razem stworzą przestrzeń dla kreatywnych opowieści snutych językiem dzieci.
Ale zanim organizatorzy Karuzeli oddadzą głos najmłodszym, ich głowy i ciała wypełniły dźwięki zagrane na nosie. W szale podskoków oraz buntowniczych zawołań „trzeba dzieciom pokój dać!”, dopatrzeć można się było obrazów cudownych: rodziców tańczących ze swoimi pociechami, maluchów spontanicznie przytulających się do mam, spojrzeń pełnych szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Cudowny Dzień Dziecka, kochani Państwo.

Niech pobrzmiewają echem słowa o tym, że dorosłość nastanie, ale jeszcze nie teraz. Odwlekajmy ten moment jak najdłużej. A dzisiejszy dzień zapamiętajmy, Drodzy Rodzice, w powidokach kolorów, których nie dostrzegamy na co dzień, bo (rzekomo) nam nie wypada. Wiraże Teatralnej Karuzeli, to obroty szczęśliwej publiczności. Kręćmy następne kółeczko!

fot. Kasia Koba

Patrycja Terciak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz