Teatr PINOKIO w Łodzi
ul. Kopernika 16, 90-503 Łódź
Biuro Promocji i Upowszechniania Teatru: 42 636 66 90

czwartek, 16 czerwca 2011
W dniach 15-27 sierpnia Teatr Lalki i Aktora PINOKIO zaprasza dzieci w wieku od 7 do 15 lat na bezpłatne teatralne półkolonie w ramach „Lata w Teatrze”- projektu współorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Uczestnikom oferujemy ciekawe i twórcze zajęcia w kilku grupach: aktorskiej, muzycznej, kostiumowo- scenograficznej oraz promocyjno- dziennikarskiej.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu „Lato w teatrze” teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Teatr Lalki i Aktora PINOKIO w Łodzi organizuje półkolonie „Lato w teatrze” w dniach 15-27 sierpnia 2011 roku. Projekt opiera się na przygotowaniu cyklu warsztatów, a finalnie także spektaklu tworzonego z dziećmi spędzającymi wakacje w Łodzi. Teatr Lalki i Aktora Pinokio, oferując swoją scenę kameralną, zaplecze techniczne, pomieszczenia warsztatowe i pracownie, a przede wszystkim artystów i pracowników, przygotuje warsztaty: aktorskie, muzyczne, scenograficzno-kostiumograficzne i promocyjno-dziennikarskie.

Warsztaty aktorskie- nietypowe, rozbudzające wyobraźnię zajęcia oparte będą o zasadę tworzenia historii, dźwięków i obrazów powstających nie poprzez opowiadanie utworów Brzechwy, ale w relacji z nimi. Formułą pracy będzie poszukiwanie swobodnych asocjacji, które tworzą nowe autorskie pomysły i zdarzenia sceniczne. Tekst wyjściowy stanie się dla nich w pierwszym etapie pretekstem, a w ostatecznym efekcie dodatkiem tworzącym nowe metaforyczne płaszczyzny interpretacyjne.

Warsztaty muzyczne polegać będą na zbudowaniu instrumentów muzycznych, nagraniu dźwięków i przygotowania tła muzycznego do spektaklu. Dzięki współpracy z Klubem Wytwórnia dzieci będą mogły poznać tajniki pracy elektroakustyka, zobaczyć studio nagrań, wziąć udział w zajęciach współorganizowanych z Klubem.

Kostiumami i scenografią zajmie się osobna grupa dzieci pod przewodnictwem instruktora. W pracowni plastycznej i krawieckiej powstaną dekoracje i kostiumy użyte później do prezentacji końcowej warsztatów.

Grupa promocyjna opracuje zaś specjalny plan promocji- zaprojektuje plakaty i zaproszenia na prezentację spektaklu, zrobi akcję happeningową, będzie także pomagać w dokumentacji fotograficzno- filmowej i prowadzeniu bloga. Będzie miała okazję podpatrzeć pracę dziennikarza, wejść do studia radiowego i do drukarni. Zrobi także krótki film animowany.

Punktem wyjścia dla wszystkich warsztatów będą wiersze Jana Brzechwy, efektem zaś- spektakl zatytułowany „Brzechwałki”, którego pokaz planowany jest w sobotę 27 sierpnia o godzinie 16:00.

Zajęcia odbywać się będą codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00- 16.00. Szczególnie zależy nam na dzieciach, które z przyczyn materialnych pozostają przez całe lato w mieście.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wypełnienie ankiety, która znajduje się na stronie www.teatrpinokio.pl i odesłanie jej do dnia 15.07.2011 na adres: literacki@teatrpinokio.pl.

O zakwalifikowanych uczestnikach półkolonii poinformujemy Państwa do dnia 20.07.2011.

Wszelkich informacji na temat półkolonii udziela koordynator projektu: Agata Siuta pod numerem telefonu: 42 636 59 88, wew. 21 lub mailowo: literacki@teatrpinokio.pl

Pragnęlibyśmy szczególnie podziękować firmie: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. za pomoc przy organizacji projektu.Teatr Lalki i Aktora PINOKIO, ul. Kopernika 16, 90-503 ŁódźOrganizatorzy:


Partnerzy:


Partnerzy medialni:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz