Teatr PINOKIO w Łodzi
ul. Kopernika 16, 90-503 Łódź
Biuro Promocji i Upowszechniania Teatru: 42 636 66 90

poniedziałek, 5 września 2011

  
Spektakl „Bruno Schulz- historia występnej wyobraźni”-
w reżyserii Konrada Dworakowskiego w ramach projektu TEATR POLSKA.

Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną skierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Założeniem projektu jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także rozwijać współpracę między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska teatry będą miały możliwość zaprezentowania swoich spektakli w objazdach pomiędzy czerwcem a grudniem 2011.
Do tegorocznej, trzeciej już edycji programu Teatr Polska, zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 13 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom, do wybranych przez Komisję Artystyczną przedstawień dołączając również trzy spektakle z edycji poprzedniej. Objazdy potrwają od 18 czerwca do 14 grudnia. Teatry odwiedzą 99 miejscowości w Polsce, odbędą się w sumie 174 prezentacje.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego z Koszalina, Białostocki Teatr Lalek, Grupa Coincidentia z Wasilkowa, Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji Paideia - Teatr Figur z Krakowa, Fundacja Kresy 2000 - Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu z Nadrzecza, Państwowy Teatr Wybrzeże z Gdańska, Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód" z Lublina,  Stowarzyszenie Ogrody  Teatru - Teatr Gry i Ludzie z Katowic, Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego, Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” z Łodzi, Teatr „Maska” z Rzeszowa, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, Teatr Wierszalin z Supraśla.

BRUNO SCHULZ- HISTORIA WYSTĘPNEJ WYOBRAŹNI”
reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Andrzej Dworakowski
muzyka: Piotr Klimek
projekcje: Michał Zielony
Obsada: Ewa Wróblewska, Żaneta Małkowska, Urszula Binkowska, Piotr Szejn, Mariusz Olbiński
premiera: 8 maja 2010r.
„Bruno Schulz- historia występnej wyobraźni”, to powrót do dawnej tradycji Teatru Pinokio, gdzie obok spektakli dla dzieci istniała również scena dla starszej młodzieży i dorosłych. Inspiracją dla reżysera Konrada Dworakowskiego do stworzenia „Historii występnej wyobraźni” są opowiadania pochodzące ze „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Scenografia autorstwa Andrzeja Dworakowskiego powstała z inspiracji grafikami Bruno Schulza, a całość domyka muzyka Piotra Klimka.
Na scenie realizatorzy wykreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii, dzieciństwa i arkadii, który odkrył przed nami w swojej prozie Schulz. Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki.
Od pytania, czy potrafiłbym filozoficznie zinterpretować rzeczywistość Sklepów cynamonowych, najchętniej chciałbym się uchylić. Sądzę, że zracjonalizowanie widzenia rzeczy tkwiącego w dziele sztuki równa się zdemaskowaniu aktorów, jest końcem zabawy, jest zubożeniem problematyki dzieła”
(Bruno Schulz w liście do St. I. Witkiewicza).
Spektakl otrzymał Złotą Maskę za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2009/2010 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.
„Bruno Schulz- historia występnej wyobraźni” w ramach projektu Teatr Polska zostanie pokazany w następujących miejscowościach:
10.09- Sejny, 11.09- Suwałki, 25.09- Radomsko, 26.09- Sieradz, 20.10- Gostyń, 21.10-Środę Wielkopolską, 22.10-Jarocin, 23.10-Krotoszyn, 03.11-Tomaszów Mazowiecki, 04.11-Piotrków Trybunalski, 8.11- Ostrowiec Świętokrzyski.
W ramach projektu zostaną również przeprowadzone 3 godzinne warsztaty teatralne dla modzieży.
 Organizatorzy:


Partnerzy:Partnerzy medialni:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz